Majowe święta

Majowe święta i rocznice

Święto Pracy

Święto pracy obchodzi się 1 maja. Jego pełna nazwa to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Na świecie jest obchodzone od 1890 r.         
a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 r. Zostało wprowadzone
do Polski dla upamiętnienia strajków w Chicago o 8- godzinny dzień pracy.     W latach 80, w czasach PRL-u, dzień 1 maja był najważniejszym świętem       w Polsce.
Święto Flagi

    To polskie święto wprowadzone 20 lutego 2004 roku, obchodzone pomiędzy dwoma świętami państwowymi: 1 maja (dzień pracy) i 3 maja (Konstytucja 3 maja). 2 maja nie jest też dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w tym dniu urlop, ponieważ jest to jedyny dzień w kalendarzu występujący pomiędzy dwoma świętami wolnymi od pracy.



Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestację patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 roku ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie niesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z tej okazji.


Konstytucja 3 Maja

 Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną spisaną konstytucją. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Święto Konstytucji 3 maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców 
i sowietów w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstrancjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpiono go obchodami Święta 1 maja. W styczniu 1951 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.
 Konstytucja 3 Maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką. Odebrała prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz objęła chłopów ochroną państwa łagodząc w ten sposób najgorsze nadużycia pańszczyzny.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz