Wokół Świąt Bożego Narodzenia…

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ŚWIĄT?

Święta to niezwykły czas, który można spędzić razem ze swoją rodziną. Bliscy przyjeżdżają wtedy do siebie, czasami z całego świata, by usiąść razem przy wigilijnym stole. Dam wam parę rad, jak przygotować się do przyjazdu rodziny i ozdobić swoje mieszkanie:
- posprzątaj pokoje i zrób jakieś ozdoby np. zawieś w oknie śnieżynki zrobione z papieru, postaw choinkę ozdobioną bombkami, wywieś girlandę zrobioną z szablonów w kształcie Mikołaja i choinek,
- jeśli masz ogród to zawieś na drzewach kolorowe lub jednakowe światełka. Zrobią one wspaniały nastrój,
- wywieś na drzwiach ozdobny wieniec. Możesz zrobić go ze styropiany w kształcie okręgu i ozdobić go np. łańcuchem choinkowym.    

POTRAWY WIGILIJNE

Z grudniem chyba każdemu kojarzą się święta. Mikołajki, Boże Narodzenie, Wigilia. Jedno jest pewne, jak przychodzi grudzień to wszyscy idą do centrów handlowych, bo zawsze czegoś brakuje. Czasem formy do babki świątecznej, czasem choinki, a czasem po prostu świątecznego jedzenia. I przy tym jedzeniu właśnie powstaje problem. Mimo tego, że gotowanie zajmuje dużo czasu, wszyscy się na to decydują. Napiszę trochę o wigilijnych potrawach.  Na początek oczywiście barszcz czerwony z uszkami. Rozpoczyna on każdą dobrze przygotowaną i piękną wigilię. Można też podać zupę grzybową. Po zupie oczywiście „idą” dania główne, przede wszystkim karp. To ryba, która jest bardzo ważna na stole wigilijnym. Można karpia podawać: pieczonego, smażonego lub w galarecie. Najłatwiej chyba zrobić pieczonego. A jednak większość ludzi w czasie wigilii je inne ryby, ponieważ karp ma bardzo dużo ości. Jako następne danie podaje się  kapustę z grzybami lub z grochem. Jest smaczna nie tylko jako farsz do pierogów, ale też na surowo. Można ją podać do barszczu lub po prostu z kromką chleba. Do picia proponuje się kompot z suszu. To nic innego jak suszone owoce zalane wrzątkiem z przyprawami np. goździkami lub cynamonem. Kompot idealnie komponuje się z magią świąt i z tym niesamowitym  świątecznym klimatem. Odłóżmy kompot z suszu i zacznijmy teraz słodką część świąt. Najbardziej ze świętami kojarzą się makowe potrawy, a co za tym idzie makowiec oraz kluski z makiem. Makowiec chyba każdy zna. Popularny  jest w różnych rejonach kraju pod wieloma nazwami np. rolada makowa lub strucla. Kluski z makiem nie każdy zna. Są to jednak zwykłe kluski z dodatkiem maku, miodu i orzechów. To idealny dodatek do kutii. A co to ta kutia? To masa makowa wymieszana z miodem, wanilią, bakaliami i makiem. Nie jest to znana potrawa, ale idealna jako deser. I na koniec potrawa, która jest bardzo znana prawie na każdym wigilijnym stole. Jest to piernik. Może on być w postaci ciasteczek albo jako aromatyczne ciasto. Życzę pysznych i wesołych świąt.   

 DLACZEGO LUBIMY DOSTAWAĆ PREZENTY?

 Wszyscy lubią dostawać prezenty. Niektórzy nie mają takiej możliwości. Każdy pewnie pisze lub pisał listy do Św. Mikołaja i niecierpliwie czekał na prezenty. Niektórzy prosili o duże rzeczy, a inni o skromne zabawki. A jeszcze inni szukali po całym domu prezentu, bo dostali rózgę. Wielu pewnie wie, że to rodzice dają prezenty i szukają, gdzie rodzice je schowali. Ale do rzeczy. Prezenty głównie lubimy dostawać z czterech powodów: 
- bo chcemy,
- żeby „szpanować” nimi,
- do zabawy,
- bo to sprawia nam przyjemność.
Lecz pamiętajmy, żeby innym sprawić tę przyjemność innym np. dać prezent na mikołajki. Bądźcie grzeczni. Wesołych świąt!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz