Wielkanoc

Tradycje i obrzędy wielkanocne

Każdy kojarzy pewnie Święta Wielkanocne. Chociażby zająca wielkanocnego, który chowa pisanki, żeby dzieci rano mogły je znaleźć.  Szukanie pisanek to nie wszystko! Teraz troszeczkę opowiem o tradycjach wielkanocnych.
Mazurki piecze się w okresie Wielkanocy, sporządza się je z każdego rodzaju ciast. Najbardziej typowe mazurki powstają z płatów kruchych, biszkoptowo -tłuszczowych, orzechowych. Brzegi górnej powierzchni placka zaznacza się rysunkiem z ciasta lub masy orzechowej  i migdałowej.
Zwyczaj malowania pisanek znany był już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wzór na nich rysowano roztopionym woskiem, a następnie wkładano                 do barwnika. Obecnie pisanki symbolizują  rodzącą się do życia przyrodę,           a w chrześcijaństwie  dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary                               w zmartwychwstanie Chrystusa.
Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. W Polsce zwyczaj jest obchodzony m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, czy w Wielkopolsce. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym   i zostawia prezenty w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, chowa je w domu i w ogrodzie.
Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV w.                 w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. W wielką sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym popiołem.
Zdecydowanie Wielkanoc to moje ulubione święto.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz